Sařina dieta

Sářina dieta v praxi

Začneme jemným humorem - detailně otestujete, jaké vitamíny, minerály, mikroživiny Vašemu dítěti chybí, jaké metabolické pochody má narušené a dle těchto informací připravíte individuální plán, jak dostat vše potřebné opět do rovnováhy, v mnoha případech se děti opravdu "chytnou" a dále dobře fungují bez autistických symptomů, ve většině případů děti potřebují pravidelnou dávku svých potravních doplňků.
Jsem ráda, že po mně nemůžete hodit myší - pokračuji v další variantě - dítě otestované nemáte, nebo máte tip na několik málo potravin, které mu nesednou.
Sympatickým základem filozofie paní Desorgher je, že dodávání správných potravin má zhruba stejnou důležitost jako eliminace nevhodných - samozřejmě v ideálním případě se oba principy aplikují současně ;-)

CO URČITĚ ANO ALESPOŇ VŠEMI DEVÍTI:

1) ACETYLCHOLINOVÉ PREKURZORY
 
hm, co je to ACETYLCHOLIN?
Acetylcholin je mediátor - látka, která přenáší vzruchy a podněty v nervové soustavě. Má v těle mnoho funkcí, včetně regulace dopaminu, který se váže na toxiny a následně je odstraňuje. A
Acetylcholin je v současnosti jediná známá substance, která dokáže na sebe vázat a následně odstranit toxiny pocházející z pšenice, včetně glutenu a gliadinu.
Acetylcholinové prekurzory jsou také nevyhnutné pro produkci renninu na regulaci krevního tlaku, reninu na rozložení proteinů ve stravě a produkci prostglandinů, které regulují stimulaci bolesti.
 
ACETYLCHOLINOVÉ PREKURZORY ve stravě:
* DMG, jako hnědá rýže, "white yam" nebo nahrážka, sladké brambory, černé? vlašské ořechy (black walnuts). DMG existuje také ve formě doplňků
* Komplexní polysacharidy - výjimečně výborný zdrojem je kořenová zelenina a bobule
* Cholin (brambory, salát, máslo, arašidové máslo, banán, jablko, hovězí maso...) Nedostatek tohoto prekurzory může vyústit v konverzi cholinu na betain, který je často doprovázený intenzivním nočním pocením a velkou žízni. Cholin existuje také ve formě doplňků
* Inositol (sojový olej / lecithin). Často se přidává zejména do hořké čokolády. Lecithin se také prodává ve formě doplňků, najdete běžně jak v lékárnách tak v obchodech pro kulturisty.
* Kyselina arachidonicová se nachází v některých potravinách jako černý rybíz, hovězí játra, světlicový olej ("safflower oil") a v pupalkovém oleji. Je masnou kyselinou, kterou používá náš imunitní systém během anafylaktické reakce, tudíž u alergických a astmatických dětí doplňujte opravdu opatrně a poté, co odstraníte z jídelníčku potravinové patogény. Dalším zdrojem je vaječný žloutek, který ale bezluteinová - Sářina dieta vylučuje. Pokud ale Vaše dítě žloutek bez problémů zvládá, kyselinou arachidonicovou speciálně doplňovat nepotřebuje.
Autistickým dětem často ve stravě chybí jeden nebo více těchto prekurzorů. V ideálním případě by samozřejmě mely být zastoupené ve stravě prekurzory všechny, nicméně zkušenosti ukazují, že přidání alespoň jednoho z nich dokáže významně zlepšit stav dítěte.

2) Podávejte denně alespoň jedno z těchto jídel, obsahující cholin, phosphatidyl-cholin a sphingomyelin:
* označuje významný zdroj
 
CHOLIN
PHOSPHATIDYLCHOLIN
SPHINGOMYELIN
Jablko
Jablko *
Jablko
Banán *
Banán
Banán
Hovězí játra *
Hovězí játra *
Hovězí játra *
Máslo
Máslo *
Máslo *
Zelí
 
 
Květák *
Květák *
Květák
Okurka *
Okurka
Okurka
Zázvor
Zázvor
Zázvor
Ledový salát *
Ledový salát
Ledový salát
Oves
 
 
Brambory *
Brambory
Brambory
Rajčata
Rajčata
Rajčata
Arašidové máslo *
Arašidové máslo *
Arašidové máslo *
 
3) VITAMÍN A
 
Eliminováním kaseinu dochází současně k eliminaci jednoho ze dvou hlavních přírodních zdrojů vitamínu A. Nezapomeňte nahradit vitamín A jinou vhodnou potravinou (např. rybí tuk, játra...) Mrkněte třeba na http://bobin.blog.cz/0812/vitamin-a-a-betakaroten-odvolavam-co-jsem-odvolal-narizuji-co-jsem-naridil)
 
4) LAKTÓZA A LAKTOBACILUS

Mnozí rodiče u bezmléčné diety eliminují také laktózu - mléčný cukr. Laktóza může být naprosto nevyhnutelná pro dosažení "přátelské flóry". Dle mnohých případových studií se Vám navození zdravé úrovně lactobacilusu bez použití laktózy nemusí povést a to navzdory výběru kvalitních a intenzivních preparatů.
 
5) MULTIVITAMÍNOVÝ PŘÍPRAVEK
 
V závislosti na dietě, kterou zvolíte pro Vaše dítě/nebo ideálně si zvolilo Vaše dítě, dochází k eliminaci některých zdrojů vitamínů a minerálů - např. u bezlepkové diety zákonitě dojde k poklesu B6 a molybdénu, u bezmléčné k poklesu vitamínu A a pod.
 

A CO S GFCF, MUDRLANTE?

Pokud jste na GFCF, neporušujte dietu (pokud Vás k tomu nevede jiný důvod).
 
Každopádně se doporučuje vyloučit kasein a lepek alespoň na 6 měsíců na zredukování protilátek a peptidů.
 
Po šesti měsících zařaďte oves - pro autisty je podstatný fakt, že neobsahuje gliadin. Pokud se vrátíte zpátky ke všem obilninám, pokuste se, aby pšeničné a žitné produkty nepřesahovaly 20% celkového příjmu zrnin a představovaly max. 1 porci denně.
 
U mlíka omezte tvrdé sýry a nízkotučné mlíko, naopak moc se doporučuje syrovátka, máslo a bílý jogurt, pokud je výčet stále malý, tak speciálně pro děti s epilepsií je lepší sáhnout po tučnějších mléčných produktech jako šlehačka a pod.
 
Dieta s vysokým obsahem lepku a kaseinu, následovaná přísnou GFCF, vede často k silné alergické reakci na benzoáty - vyrážky, svrbení, červené uši, zvláštně zbarvená stolice... Většinou se tyto reakce vysvětlují jako součást odbourávání opiátů nicméně odbourávání farmaceutických opiátů má jiný průběh. Osvědčilo se nejdříve vyloučit lutein a teprve po pár týdnech postupně eliminovat lepek a kasein - u tohoto postupu dochází k alergickým reakcím velice zřídka (banány, rajčata, červené chilly, mandle, hrozny, jablka a hrušky).
 

CO SÁŘINA DIETA NEDOPORUČUJE

1) LUTEIN - odstraňte všechny zjevné zdroje luteinu z potravy a potravních doplňků.
Co je lutein?
Lutein (z lat. luteus - žlutý) je stejně jako jeho blízký příbuzný beta karoten jedním z šesti set známých karotenoidů. Patří mezi pigmety, které pohlcují modrou část světelného spektra, a proto se nám jeví jako žluté až žlutočervené. Charakteristickou barvu dodávají mnoha druhům květin (např. měsíček lékařský, afrikány, slunečnice), podzimnímu listí i žloutku. Lutein se také hojně nachází v brokolici, žluté kukuřici, cuketách, špenátu, kapustě, salátu, dýni, tykvi, mrkvi, pomeranči, hrášku, ve velké míře ho obsauje broskev, jahody, kiwi, švestky, žloutek, kuřecí kůže a kuřecí tuk.
Byl objevený v roce 1996, což je poměrně krátká doba pro detailní pochopení, jak přesně v našem těle funguje.
 
2) ASPARTÁM

3) POTRAVINOVÉ BARVIVÁ OBSAHUJÍCÍ ANNATO / BIXEN (E160b) A LUTEIN (E161)

4) SYNTETICKÝ BETAKAROTEN - Syntetické doplňky s beta karotenem obsahují pouze samotný beta karoten, zatímco přírodní potravinové doplňky a potravinové zdroje obsahují další přirozeně se vyskytující karotenoidy - některé z nich mají ještě větší pozitivní účinek a ochranný efekt než beta karoten. Vzhledem k tomu je velmi důležitá informace, že syntetický beta karoten blokuje vstřebávání ostatních karotenoidů.

5) ROSTLINNÝ GLYCERIN

6) VAJEČNÝ ŽLOUTEK - obsahuje phosphoprotein zvaný ovovitellin, který je téměř identický s kaseinem

7) SÓJOVÝ PROTEIN Častým jevem je, že lepek a kasein se nahrazuje jídly obsahujícími sojový protein, který obsahuje genistein, který má na svědomí konverzi tryptophanu na kynurenin - další biochemický marker, který mívají autisti zvýšený. Pokud je Vaše dítě alergické na kasein, je 50% šance, že je alergické také na sójový protein. Vyhněte se alespoň na 4 měsíce sojovému proteinu, pak zavádějte velice opatrně. Sojový protein znamená vyhnout se sojovým bobům, sojovému mlíku a sojovým nahrážkám masa. Naopak Vaše dítě může profitovat ze sojového oleje, sojový lecithinu a příležitostně by mohlo zvládnout tofu
 
8) DROŽDÍ A SUŠENÉ KVASINICE - Pokud je to možné, používejte namísto droždí radši kypřící prášek bez fosfátů nebo sodu, snížíte tím kvasinkám šanci.
 
PÁR DALŠÍCH STŘÍPKŮ:
Časté alergické reakce se týkají proteinů ve stravě - nejproblematičtějším proteinem bývá kasein. Podle statistik kolem 50% těch, co netolerují mlíko, mají také alergickou reakci na sójový protein. Neschopnost rozložit a zúžitkovat mléčnou bílkovinu může u autistů přispívat k poruchám zažívání, vést k zvýšené aktivitě imunitních buněk a problémům s chováním. Zatímco pro některé děti není návrat k mlíku doživotně možný, zhruba 50% dětí se po naprostém vyloučení mlíka z této alergie do roku vyléčí a pro některé děti stačí vyloučit pouze některé problematické mléčné výrobky.
Některé autistické děti trpí vrozenou metabolickou chybou zpracování fruktózy. Pokud by se tento stav týkal Vašeho dítěte, po eliminaci fruktózy by se ve velice krátké době přestalo točit a jeho stav by se výrazně zlepšil.
Mnohé děti kromě dlouhého výčtu IgE a IgG alergií mají problémy s metabolismem síry, metabolismem enzymů a pterinovým (pigmentovým) metabolismem. Podobně jako alergie na penicilin nebo na nikel, alergie na lutein se neprojeví tvorbou protilátek, protože je "haptenová" imunitní reakce.
Mnohé imunitní buňky mají životnost 4 měsíce, proto je rozumné vyloučit "podezřelé" jídla na alespoň 4 měsíce až 28 týdnů. Tento postup umožňuje imunitním buňkám, které si pamatují šílené imunitní reakce vymřít a může nastat celkové zklidnění imunitního systému. Jídla, které produkují tento typ reakce zahrňují: pšenice, žito, ječmen, některé luštěniny a ořechy a jídla obsahující kasein.
Závěrem ještě jednou shrnutí - vyloučení luteinu pro uzdravení nebo významné zlepšení nestačí - základem je individuálně přispůsobený dostatečný přísun potřebných živin, minerálů a vitamínů.
 

ZDROJE INFORMACÍ: